Pristatymas

Nemokamas prekių pristatymas Lietuvoje užsakymams nuo 2000,00 EUR. Į parduotuvę

Saulės elektrinė ant daugiabučio namo stogo

APVA parama daugiabučiams

Saulės elektrinės Lietuvoje tampa vis populiaresnės ir aktualesnės. Pastaraisiais metais didžiausią įtaką populiarumui turėjo APVA parama, išaugusios elektros kainos ir gyventojų siekis sutaupyti. Dažniausiai norintys įsirengti saulės elektrinę būna privačių namų savininkai, įmonės. Tačiau daugėja gyventojų norinčių įsirengti saulės elektrines ir ant daugiabučių.

APVA parama – daugiabučių gyventojams ir bendrosioms reikmėms

Nuo šiol pretenduoti į APVA paramą gali ir daugiabučių namų bendrijos, bendrojo namo naudojimo objektų valdytojai. Iki šiol, į APVA paramą galėjo pretenduoti tik pavieniai gyventojai, tai yra fiziniai asmenys. Anot saulės energetikos bendrovės „Solet“ direktoriaus Andriaus Karazino – „Bendrija ar kitas daugiabutį namą prižiūrintis subjektas, įrengęs elektrinę, nuo šiol galės leisti jos gaminamą elektros energiją naudotis atskiriems butams, kurie išsakė tokį pageidavimą ir sutikimą, arba visa ar dalis elektros galės būti skirta bendrosioms namo reikmėms“.

Parama negali pasinaudoti poilsio paskirties butus turintys daugiabučio bendrijos/gyventojai.

Kaip daugiabučio gyventojai pasiskirstys saulės elektrinės elektros energiją?

Namo gyventojai, norintys naudotis saulės elektrinės pagaminama elektros energija, galės tai daryti, kaip iš saulės parko. Saulės moduliai prijungiami prie bendro daugiabučio įvado ir tada elektra jau paskirstoma taip, kaip gyventojai nusprendžia – priklausomai nuo to, kokią dalį elektrinės įsigijo. Privaloma žinoti –  norint įrengti elektrinę, pradžioje būtina gauti 50 proc. plius vieno palaikančių gyventojų balsų. Jei sutikimo nėra, elektrinės įrengti negalima nei su, nei be paramos.  Procesas vyksta iki tol, kol bendrija, ar kitas namą prižiūrintis subjektas yra pasiruošęs pateikti prašymą finansavimui gauti ir tai užtrunka apie 2-3 mėnesius. Daugiausiai laiko atima daugiabučio namo gyventojų susirinkimai ir kiti procesai, reikalingi suorganizuoti reikiamą balsų skaičių.

Gavus gyventojų sutikimą ir pateikus prašymą paramai gauti, teisės aktai nedraudžia pradėti darbų dar negavus finansavimo: per tą laiką jau galima, pavyzdžiui, ieškoti rangovų, galinčių įrengti elektrinę, atlikti ekspertizę, konsultuotis ir pasirūpinti visais kitais reikiamais darbais. Kaip žinia, finansavimo patvirtinimas gali užtrukti, tačiau iš praktikos matome, jeigu reikiami dokumentai tikrai tinkamai pateikti, finansavimas praktiškai visais atvejais gaunamas.

Kokie saugos reikalavimai taikomi ant daugiabučio įrengiamai elektrinei?

Gyventojams pravartu žinoti, kad įsirengiant daugiau nei 30 kilovatų elektrinę, būtina atlikti maksimalios stogo apkrovos ekspertizę, kuri nefinansuojama. Kitais atvejais, jeigu elektrinė mažesnė nei 30 kilovatų, ekspertizės atlikti nebūtina, bet atsakomybę prisiima užsakovas, šiuo atveju – bendrijos pirmininkas ar kitas daugiabutį prižiūrintis subjektas. „Solet“, siekdama išvengti bet kokių nesusipratimų, rekomenduoja ekspertizę atlikti visais atvejais ir konstrukcijų atsparumo vertinimą patikėti savo srities ekspertams.

Kokio galingumo saulės elektrinę galima įsirengti ant daugiabučio?

Standartiniuose daugiabučiuose dažniausiai įrengiamos apie 10-15 kilovatų elektrinės. Norintieji įsirengti saulės elektrines ant daugiabučio stogo, turėtų žinoti, kad rekomenduojama turėti bent 100-120 kvadratinių metrų laisvo stogo ploto. Žinoma, kiekvienas atvejis individualus. Andrius Karazinas perspėja – „Nedraudžiama saulės modulius montuoti ir ant namo fasado, tačiau iš praktikos galime pasakyti, kad tai nėra efektyviausias sprendimas, be to, ilgai užtrunka derinimo procesai – pirmiausia reikia gauti statybos leidimą keisti namo fasadą“. Šiuo metu galiojantis kvietimas APVA paramai gauti leidžia įsirengti iki 100 kilovatų saulės elektrinę.

Kiek kainuoja saulės elektrinė ant daugiabučio stogo?

Pasak Andriaus Karazino – elektrinės įrengimo kaštai, nepriklausomai nuo jos dydžio, yra beveik vienodi. Kuo didesnės galios elektrinė, tuo jos įrengimas yra pigesnis, bet galima apytiksliai skaičiuoti, kad kaina už kilovatą, pasinaudojus parama, yra nuo 600 iki 1000 eurų.

Pasinaudoję parama, kuri dabar yra 440 eurų už kilovatą, už elektrą gyventojai mokėtų 3-3,5 kartų mažiau. O pasirinkus tam tikrą planą, kai kuriais atvejais už elektrą ir visai nereikėtų mokėti. Skaičiuojama, kad elektrinės įrengimas, pasinaudojus parama, visiškai atsiperka per maždaug 4 metus.

Koks procesas įsirengiant saulės elektrinę ant daugiabučio stogo?

  1. Visų pirma turi būti įvertintas Jūsų pastato stogo potencialas. Dažniausiai daugiabučiai pastatai yra su plokščiu stogu. Norint įrengti 1kW galios saulės elektrinė reiktų apie 10 kvadratinių metrų laisvo ir nešešėliuojamo stogo ploto. Atitinkamai 1kW saulės elektrinės pagamins nuo 800 iki 1000 kWh elektros energijos per metus – priklausomai nuo pastato stogo charakteristikų (pasaulio krypčių, šešėliavimo, montavimo atžvilgiu) .
  2. Saulės elektrinės galia (leistina generuoti) negali būti didesnė nei namo elektros įvado galia. Tai antrasis ribojimas numatantis maksimalią elektrinės galią. Retu atveju daugiabučio stogo ploto pakanka bendrosioms pastato reikmėms, tad tikėtina bus padengta tik dalis bendrųjų poreikių arba kelių namų ūkių poreikiai.
  3. Išsiaiškinus poreikį ir numačius preliminarias investicijas ir saulės elektrinės galią siūlome inicijuoti bendrijos balsavimą dėl pritarimo projekto įgyvendinimui. Susisiekite su mumis ir pasidalinsime detalesniu šio etapo procesu ir dokumentų pavyzdžiais.
  4. Nusprendžiate – saulės elektrinę naudosite bendriesiems poreikiams tenkinti ar priskirsite individualiems butams.
  5. Bendrijai pritarus dėl saulės elektrinės projekto įgyvendinimo – užpildoma finansavimo paraiška Aplinkos projektų valdymo agentūros APVIS sistemoje.
  6. Užpildžius paramą – inicijuojami darbai objekte: atliekama stogo ekspertizė, rengiamas projektas, įrengiama saulės elektrinė, priduodama Energijos skirstymo operatoriui, pradedama eksploatuoti.
  7. Įsirengiant saulės elektrinę – verta pagalvoti ir apie elektromobilių įkrovimo stotelės įrengimą. Tai puikiai derančios technologijos.

Siūlome susipažinti su saulės elektrinės komponentais:

UAB Solet gali padėti nesudėginai įgyvendinti saulės elektrinės projektą ant daugiabučio pastato stogo. 

Turite klausimų? Kreipkitės – užpildę kontaktų formą čia, el.paštu: info@solet.lt arba telefonu +37060489013

Taip pat skaitykite

Saulės elektrinės montavimas ir tvirtinimo konstrukcijos

Saulės modulių efektyvumas yra aukščiausias tada, kai juos pasiekia tiesioginiai, statmenai “krentantys” saulės spinduliai, aplinkos temperatūra yra pakankamai žema, vėjuota….

Daugiau

Mus rekomenduoja

Skaityti
solet atsiliepimai