APVA parama saulės elektrinėms. Nepadarykite šių klaidų.

saules elektrine su parama

LR Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) reguliariai skelbia kvietimus pagal priemonę „Elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimas“.

Fiziniai asmenys gali pildyti paraiškas ir pretenduoti į subsidiją saulės elektrinės įsirengimui. Į paramą, pagal nurodytą priemonę gali pretenduoti visi fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys gyvenamosios paskirties namą (arba žemės sklypą, jei elektrinę norėtumėte įsirengti ant žemės).

Ketinate pildyti paraišką ir pretenduoti į paramą pagal nurodytą priemonę? Siūlome susipažinti su dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis, dėl kurių galite negauti paramos.

Pastato paskirtis

Pildant paraišką paramai gauti būtina nurodyti unikalų gyvenamosios paskirties pastato numerį. Įsirengti elektrinę galėsite ir ant negyvenamosios paskirties objekto, čia svarbu, kad elektra bus naudojama būtent gyvenamosios patalpos ar pastato reikmėms. Nurodant netinkamos paskirties pastato numerį – sistema automatiškai Jums nurodys, kad elektrinės su parama ant nurodyto pastato montuoti negalėsite.

Nebegali būti registruotas verslas

Aplinkos projektų valdymo agentūra nurodo – jei projekto registracijos formoje nurodytame pastate yra įregistruotas ūkinės (verslo, komercinės ar pan.) paskirties plotas, Aplinkos projektų informacinė sistema APVIS neleis pateikti projekto registracijos formos.

Laiku informuoti Aplinkos projektų valdymo agentūrą apie pasikeitimus

Kartais nutinka taip, kad atliekant realius projektavimo darbus pasikeičia aplinkybės ar visgi pasirenkamas kitas rangovas ir galiausiai elektrinė įrengiama nebe ant stogo ar žemės, kaip buvo numatyta pradžioje. Tokiu atveju gresia paramos netekimas. Jeigu atsitinka taip, kad tenka keisti paraiškoje nurodytą informaciją, būtina tą padaryti laiku ir suderinti su APVA, o ne tuomet, kai darbai jau atlikti.

Įvado galios apribojimai

Dažnai pasitaikanti situacija – žmogus užsisako saulės elektrinę nutolusiame objekte (sodo name ar žemės sklype), o vėliau išaiškėja, kad namo įvado galia visgi yra mažesnė nei norima pastatyti saulės elektrinės galia. Saulės elektrinės galia turi būti mažesnė arba lygi įvado galiai. Įvado galios didinimas ESO kainuoja 4,16 Eur už 1 kW, jei tai leidžia techninės elektros tinklo galimybės. Jei esamos tinklo galimybės įvado pasididinti neleidžia – gali tekti rekonstruoti elektros tinklą, dažnai tai būna finansiškai nepatrauklu.

APVA taip pat atkreipia dėmesį, kad prieš teikiant paraiškas gyventojams rekomenduojama pasikonsultuoti su ESO dėl vartotojo elektros tinklo pajėgumo. ESO fiksuoja jau ne vieną atvejį, kai elektrinė įrengta, bet ji negali būti prijungta prie skirstomojo elektros tinklo, nes paaiškėja, kad neužtenka tinklo pajėgumo priimti generuojamą elektros energiją, o tam reikalinga tinklo rekonstrukcija.

Naujas reikalavimas mažos galios saulės jėgainėms

Prie skirstymo tinklo vienfazių saulės elektrinių maksimali galia nebegali viršyti 3,6 kW galios. Montuojant didesnės galios elektrinę yra būtinas trifazis tinklas ir keitiklis. ESO teigimu, šis pakeitimas padarytas tam, kad būtų efektyviau naudojamas skirstomojo tinklo pajėgumas pagamintos elektros energijos priėmimui ir balansavimui.

Gyventojas pretenduoja po vieną kartą, į kiekvieną finansavimo priemonę

Fizinis asmuo gali pretenduoti į kiekvieną finansavimo priemonę, bet tik po vieną kartą (vienam objektui). Tai reiškia, kad turint kelis namus ar butus gaminti saulės energiją abiejų jų reikmėms, naudojantis parama, galimybių nebus. Pagal kiekvieną dabar paskelbtą priemonę, gali būti skirtas finansavimas iki 10 kW galios saulės elektrinei įsirengti (322 eurai vienam instaliuotam kilovatui saulės elektrinės). Pavyzdžiui, galite pretenduoti į paramą nuosavai saulės elektrinei (ant namo stogo ar žemės sklypo) ir nutolusiai elektrinei saulės parke vienu metu.

APVA nurodo, kad per 2020 metus gaminančių vartotojų skaičius mūsų šalyje išaugo beveik keturiolika kartų – 2016 m. jų buvo 248, o 2019 m. pabaigoje pasiekė beveik 3400. Tikimasi, kad šiemet šis skaičius išaugs dar bent keletą kartų. Pernai gyventojams saulės elektrinėms individualiuose namuose įsirengti skirti 6,2 mln. eurų, šiemet – rekordiškai – 9 mln. eurų. Gyventojai, planuojantys jau šiemet įsirengti saulės elektrines ar įsigyti iš elektrinių parko bei už tai gauti finansinę paramą, turi teikti paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai. Paraiškas galima teikti APVIS platformoje.

Taip pat skaitykite

Parama elektromobilių įkrovimo stotelėms (LEA)

Lietuvos energetikos agentūra paskelbė paramos priemonę fiziniams asmenims, norintiems įsigyti elektromobilio įkrovimo stotelę. Pasinaudojus kvietimu, fiziniai asmenys gali susigrąžinti dalį…

Daugiau