Pristatymas

Nemokamas prekių pristatymas Lietuvoje užsakymams nuo 2000,00 EUR. Į parduotuvę

APVA parama saulės elektrinėms. Nepadarykite šių klaidų.

saules elektrine su parama

LR Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) reguliariai skelbia kvietimus pagal priemonę „Elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimas“ saulės elektrinių įrengimui su APVA parama.

Norėdami gauti paramą saulės elektrinei nepadarykite šių klaidų

Fiziniai asmenys gali pildyti paraiškas ir pretenduoti į subsidiją saulės elektrinės įsirengimui. Į paramą, pagal nurodytą priemonę gali pretenduoti visi fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys gyvenamosios paskirties namą (arba žemės sklypą, jei elektrinę norėtumėte įsirengti ant žemės).

Ketinate pildyti paraišką ir pretenduoti į paramą pagal nurodytą priemonę? Siūlome susipažinti su dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis, dėl kurių galite negauti paramos.

Pastato paskirtis svarbi gaunant paramą

Pildant paraišką paramai gauti būtina nurodyti unikalų gyvenamosios paskirties pastato (ar žemės sklypo) numerį. Įsirengti elektrinę galėsite ir ant negyvenamosios paskirties objekto, čia svarbu, kad elektra bus naudojama būtent gyvenamosios patalpos ar pastato reikmėms. Nurodant netinkamos paskirties pastato numerį – sistema automatiškai Jums nurodys, kad elektrinės su parama ant nurodyto pastato montuoti negalėsite. Tinkami ir sodo paskirties pastatai.

Negali būti registruotas verslas (iki 2023 m. balandžio kvietimų)

Aplinkos projektų valdymo agentūra nurodo – jei projekto registracijos formoje nurodytame pastate yra įregistruotas ūkinės (verslo, komercinės ar pan.) paskirties plotas, Aplinkos projektų informacinė sistema APVIS neleis pateikti projekto registracijos formos. Verslo subjektai turėtų naudotis paramomis kurios skirtos tik verslui.

Pasikeitimai nuo 2023 m. balandžio mėn.

Dar viena naujovė – paramą galės gauti ir tie namų ūkiai, kuriuose fizinis asmuo arba juridinis asmuo vykdo ekonominę veiklą.

Laiku informuoti Aplinkos projektų valdymo agentūrą apie pasikeitimus

Kartais nutinka taip, kad atliekant realius projektavimo darbus pasikeičia aplinkybės ar visgi pasirenkamas kitas rangovas ir galiausiai elektrinė įrengiama nebe ant stogo ar žemės, kaip buvo numatyta pradžioje. Tokiu atveju gresia paramos netekimas. Jeigu atsitinka taip, kad tenka keisti paraiškoje nurodytą informaciją, būtina tą padaryti laiku ir suderinti su APVA, o ne tuomet, kai darbai jau atlikti.

Įvado galios apribojimai – riboja saulės elektrinės galią

Dažnai pasitaikanti situacija – žmogus užsisako saulės elektrinę nutolusiame objekte (sodo name ar žemės sklype), o vėliau išaiškėja, kad namo įvado galia visgi yra mažesnė nei norima pastatyti saulės elektrinės galia. Saulės elektrinės galia turi būti mažesnė arba lygi įvado galiai. Įvado galios didinimas yra įmanomas, bet kainuoja nemažus pinigus, jei tai apskritai leidžia techninės elektros tinklo galimybės. Jei esamos tinklo galimybės įvado pasididinti neleidžia – gali tekti rekonstruoti elektros tinklą, dažnai tai būna finansiškai nepatrauklu.

APVA taip pat atkreipia dėmesį, kad prieš teikiant paraiškas gyventojams rekomenduojama pasikonsultuoti su ESO dėl vartotojo elektros tinklo pajėgumo. ESO fiksuoja jau ne vieną atvejį, kai elektrinė įrengta, bet ji negali būti prijungta prie skirstomojo elektros tinklo, nes paaiškėja, kad neužtenka tinklo pajėgumo priimti generuojamą elektros energiją, o tam reikalinga tinklo rekonstrukcija.

Galima įrengti norimos saulės elektrinės galią tinkamai užpildžius ESO prijungimo sąlygas

Jeigu ESO neišduoda sąlygų Jūsų norimos galios saulės elekrinei įrengti – galite numatyti leistinąją generuoti galią mažesnę, o įrengtąją galią – didesnę. Tokiu atveju į tinklą patieksite tik leistinąją, bet laimėsite didesnę rytinę ir vakarinę energijos gamybą. Pavyzdžiui ESO sąlygas leistinąjai generuoti galiai gali išduoti 5 kW, tačiau Jūs ketinote įrengti 5 kW ant rytinio stogo šlaito ir 5 kW ant vakarinio stogo šlaito. Tokiu atveju nurodote paraiškoje, kad įrengsite 10 kW, o į tinklą tieskite nedaugiau 5 kW. Juk saulė vienu metu iš vakarų pusės ir iš rytų pusės nešviečia, tiesa? Kitas atvejis jei įrengiate 10 kW saulės elektrinę ant pietinio stogo šlaito, bet ESO suteikia leidimą generuoti tik 5 kW. Tokiu atveju yra prasmės apkrauti keitiklį nedaugiau 30 proc. nominalios galios – tokiu atveju padidinsite įrengtąją galią iki 7-8 kW, bet piko metu turėsite apribojimą ties 5 kW nominalia galia.

Jeigu parduodate namą ant kurio įrengta saulės elektrinė

Jeigu jau praėjo 5 metai nuo saulės elektrinės įrengimo ir paramos gavimo – nieko daryti nereikia. Jei šis terminas dar nėra praėjęs turėtumėte susisiekti su agentūra ir informuoti, kad turtą parduodate. Tokiu atveju gali tekti grąžinti gautą subsidiją. Jei agentūros neinformuosite pasikeitųs pastato savininkui – tikėtina, kad agentūros darbuotojai su Jumis dėl to susisieks.

Reikalavimas mažos galios saulės jėgainėms

Prie skirstymo tinklo vienfazių saulės elektrinių maksimali galia nebegali viršyti 3,6 kW galios. Montuojant didesnės galios elektrinę yra būtinas trifazis tinklas ir keitiklis. ESO teigimu, šis pakeitimas padarytas tam, kad būtų efektyviau naudojamas skirstomojo tinklo pajėgumas pagamintos elektros energijos priėmimui ir balansavimui. Taigi, jei turite vienfazį įvadą ir paramos paraišką teikiate didesnei nei 3.6 kW galiai – tikėtina, kad tokios elektrinės negalėsite įrengti dėl nurodyti apribojimo.

Gyventojas pretenduoja vieną kartą, į kiekvieną finansavimo priemonę

Fizinis asmuo gali pretenduoti į kiekvieną finansavimo priemonę, bet tik po vieną kartą (vienam objektui). Tai reiškia, kad turint kelis namus ar butus gaminti saulės energiją abiejų jų reikmėms, naudojantis parama, galimybių nebus. Pagal kiekvieną dabar paskelbtą priemonę, gali būti skirtas finansavimas iki 10 kW galios saulės elektrinei įsirengti (322 eurai vienam instaliuotam kilovatui saulės elektrinės). Pavyzdžiui, galite pretenduoti į paramą nuosavai saulės elektrinei (ant namo stogo ar žemės sklypo) ir nutolusiai elektrinei saulės parke vienu metu (neviršydami 10 kW ribos).

2023 m. APVA parama saulės elektirnių įrengimui

  1. Iki metų pabaigos planuojama paskelbti dar kelis kvietimus saulės elektrinėms įsirengti, taip pat įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių parkų. Tam planuojama skirti dar apie 50 mln. eurų.
  2. Vietoj ankstesnio konkurso, kai gyventojai galėjo teikti paraiškas konkurso tvarka ribotą laiką, dabar organizuojama tęstinė atranka – tai leis gyventojams kreiptis finansavimo nebe 1 mėnesį, o 6 mėnesius, arba tol, kol prašoma suma pasieks numatytą kvietimui biudžetą. Dar viena naujovė – paramą galės gauti ir tie namų ūkiai, kuriuose fizinis asmuo arba juridinis asmuo vykdo ekonominę veiklą.
  3. Saulės elektrines gyventojai, kaip ir anksčiau, turės įsirengti per 9 mėn., tačiau jie jau dabar yra raginami susipažinti su finansavimo sąlygomis ir projektams keliamais reikalavimais, apsispręsti dėl būsimos saulės elektrinės galios namų ūkiui ir kreiptis į elektros skirstomųjų tinklų operatorių, kad gautų elektrinės prijungimo sąlygas. Išduotos prijungimo sąlygos, kurias reikės teikti kartu su paraiška, galios 90 dienų, per kurias gyventojai turėtų apsispręsti galutinai dėl elektrinės įsirengimo. Tuomet pasirašoma sutartis su elektros skirstomųjų tinklų operatoriumi ir prijungimo sąlygų galiojimas dar pratęsiamas 9 mėn. laikotarpiui. Tai padės išvengti butelio kakliuko susidarymo tiek išduodant prijungimo sąlygas, tiek vertinant paraiškas.
  4. Dotacijos dydis nesikeičia – skiriama 323 Eur su PVM už 1 kW įrengtosios saulės elektrinės galios, ir 243 Eurai su PVM už 1 kW, kai didinama jau įrengtos saulės elektrinės galia, nebestatant inverterio.

Gyventojai, planuojantys jau šiemet įsirengti saulės elektrines ar įsigyti iš elektrinių parko bei už tai gauti finansinę paramą, turi teikti paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai, kuomet agentūra tokio pobūdžio paraiškas priima. Paraiškas galima teikti APVIS platformoje.

 

Siūlome susisiekti su mumis ir užduoti Jums rūpimus klausimus jau dabar.

Taip pat skaitykite

Saulės jėgainės gali būti įrengiamos ir žiemą, apie ką verta pagalvoti?

Nors nuo 2024 metų pradžios tarifai gaminantiems vartotojams už naudojimosi elektros tinklais paslaugas ir padidėjo,  dabar vis dar yra geriausias…

Daugiau

Mus rekomenduoja

Skaityti
solet atsiliepimai