Pristatymas

Nemokamas prekių pristatymas Lietuvoje užsakymams nuo 2000,00 EUR. Į parduotuvę

Galios optimizatoriai – ar saulės elektrinė veiks geriau?

Inverterių skirtumai, priklausomai nuo saulės elektrinės sistemos konfigūracijos

Ar verta rinktis galios keitiklius su optimizatoriais?

Saulės elektrinės įsirengimas – tai investicija, reikalaujanti nemažai finansinių išteklių, laiko ir profesionalumo. Norėdami kokybiškai įsirengti jėgainę, turėtumėte tinkamai išsirinkti pagrindinę įrangą, kadangi būtent nuo šios priklauso saulės elektrinės efektyvumas ir ilgaamžiškumas. Šalia saulės modulių ir konstrukcijų, vienas iš svarbiausių įrenginių, užtikrinantis našų elektrinės darbą – galios keitiklis (inverteris). Galios keitiklio dėka, saulės modulių generuojama energija gali būti panaudojama Jūsų namuose.

Inverterių pasirinkimas rinkoje yra išties platus. Nuo skirtingų gamintojų, tipų iki galios – tikrai rasite Jums tinkamą variantą. Kartais galios keitikliai yra įrengiami kartu su galios optimizatoriais (montuojant šiuos prie saulės modulių). Kviečiame detaliau susipažinti su šiuo papildomu įrenginių ir jo nauda.

Galios optimizatoriai – kas tai?

Galios optimizatorius – tai papildomas prietaisas, kuris padeda išvengti saulės energijos nuostolių. Galios optimizatoriai dažnai užtikrina ir tai, kad saulės elektrinė butų išnaudojama be nuostolių, jei tokie gali atsirasti dėl montavimo ypatybių.

Kaip veikia galios optimizatiorius? Įrenginiai yra tvirtinami prie saulės modulių, optimizatoriai nuolat analizuoja saulės modulio(-ių) veikimą. Įrenginys leidžia saulės moduliui veikti nepriklausomai (įprastai modulių grandinė veikia pagal silpniausią grandinės elementą – pavyzdžiui, jei vienas modulis yra šešėliuojamas – prasčiau veikia visa modulių MPPT grandinė). Šio prietaiso dėka saulės elektrinė gali veikti optimaliau, jei jėgainė montuojama ant daugiau nei 2 stogo plokštumų ar yra daug šešėlių.

Tigo galios optimizatorius

Kuo galios optimizatoriai gali padėti?

Kokybiškas galios keitiklio darbas yra būtinas saulės elektrinei tinkamai funkcionuoti. Šio įrenginio pagalba, nuolatinė srovė (DC) yra pakeičiama į kintamą srovę (AC), kurią naudojate savo namuose. Galios keitikliai be optimizatorių paprasčiausiai perima iš modulių sugeneruotą saulės energiją ir ją pakeičia tinkama naudoti. Šiuo atveju saulės modulių darbas ne visada yra optimizuotas, todėl, pavyzdžiui, prietaisui esant šešėlyje, saulės energijos keitikliui bus perduota mažiau. Tačiau naudojant galios optimizatorius, ši problema pašalinama – keitikliui energija yra perduodama tik tada, kada modulis sugeneruoja daugiausia saulės energijos (stebint MPPT). Kitaip tariant, optimizatorius stebi atskirų modulių našumą. Individualių saulės modulių stebėjimas suteikia svarbios informacijos apie visos saulės elektrinės našumą. Naudodami optimizatorius galite padidinti modulių našumą, pastebėti problemas ar saulės modulių gedimus.

Visgi, tą pačią funkciją gali atlikti ir specialaus tipo keitikliai, vadinami mikroinverteriais. Kuo galios optimizatoriai skiriasi nuo šio keitiklio tipo? Mikroinverteriai, taip pat kaip ir galios optimizatoriai, yra įrengiami šalia saulės modulių. Tačiau, skirtingai nuo optimizatorių, mikroinverteriai neperduoda saulės energijos vienam centriniam keitikliui, o iš kart pakeičia nuolatinę srovę (DC) į kintamą (AC). Plati mikroinverterių sistemai prižiūrėti reikia daugiau išlaidų nei optimizatoriams. Tačiau ilgainiui, mikroinverteriai yra linkę mažiau gesti. Naudojant optimizatorius, taip pat yra sunkiau plėsti saulės elektrinės sistemą, kadangi šie yra prijungti prie vieno centrinio keitiklio.

Nuspręsti kurį galios keitiklių tipą įsirengti gali atrodyti iššūkis, jei nežinote ko reikia Jūsų elektrinei. Prieš renkantis galios keitiklį su opimizatorium, ar be, svarbu apsvarstyti saulės elektrinės vietą, sąlygas, priežiūros bei įrengimo kaštus, ar planuojate ateityje sistemą plėsti ir pan. Žemiau pateikta iliustracija padės suprasti esminius sistemų skirtumus.

Inverterių skirtumai, priklausomai nuo saulės elektrinės sistemos konfigūracijos

Kada reikalingi galios optimizatoriai?

Kadangi galios optimizatoriai padeda gerinant saulės elektrinės našumą, šie labiausiai pravers savininkams, kurių jėgainės yra įrengtos ant sudėtingų konstrukcijų stogų, ar šešėliui krentant ant saulės modulių. Pavėsyje esantys saulės moduliai gali sudaryti papildomų rūpesčių. Nepakankamai apšviestas modulis generuos mažiau energijos, todėl gali sulėtėti visos sistemos darbas, kristi efektyvumas arba saulės elektrinė visai nebegamins energijos.

Jei nusprendėte montuoti saulės elektrinę ant daugiau nei dviejų stogo plokštumų, sudėtingos konstrukcijos stogų, ant dalies modulių kristų šešėlis, arba siekiate optimizuoti saulės elektrinės darbą stebėdami kiekvieno modulio efektyvumą atskirai – galios optimizatorius puikus pasirinkimas Jums. Galios optimizatorius galite montuoti pagal poreikį tik ant šešėlyje esančių modulių. Tačiau, jei planuojate įsirengti tradicinę saulės elektrinę (pavyzdžiui, ant pietinio, pietrytinio, ar pietvakarinio stogo šlaito, vienoje plokštumoje) galios optimizatorių įsigijimas bus tik papildomos išlaidos, o nauda, manome, kad bus minimali.

Sistema su galios optimizatoriais

Galios optimizatorių privalumai ir trūkumai

Aptarėme įvairiausių galios optimizatorių pliusų – saulės elektrinės optimizavimas, našesnis, efektyvesnis sistemos darbas bei individualių saulės modulių stebėjimas. Be to, galios optimizatoriai yra pigesni nei mikroinverteriai ir puikiai pritaikomi sudėtingoms situacijoms.

Ar privalumai nusveria trūkumus?

Pagrindiniai galios optimizatorių minusai – papildomos išlaidos, galimi gedimai, šie prietaisai taip pat vartoja elektros energiją. Kaip ir kiekvienas prietaisas, galios optimizatorius taip pat gali sugesti – pastebėjome, kad ganėtinai dažnai. Todėl, išlaidos tvarkant įrenginius gali viršyti šių teikiamą naudą. Norint pakeisti galios optimizatorių būtina nukelti saulės modulį. Prieš renkantis, ar įsirengti galios optimizatorius, vertėtų nepamiršti apsvarstyti, ar nauda atsveria kaštus.

Kiek kainuoja galios optimizatoriai?

Tai nepigus įrenginys. Įsirengiant galios optimizatorius, saulės elektrinės įrengimo išlaidos gali padidėti 5-15 proc., priklauosmai nuo to, kiek šių įrenginių yra montuojama.  Visgi, palyginus su mikroinverterių rinkos kaina, galios optimizatoriai kainuoja mažiau. Be to, vidutinė produktų garantija siekia 25 metus.

Ar saulės elektrinė su galios optimizatoriais – tinkamas sprendimas Jums?

Žinoma, galios optimizatoriai – puikus pasirinkimas siekiantiems optimizuoti saulės modulius bei turintiems unikalaus išplanavimo saulės elektrinę. Ši technologija leidžia įsirengti jėgainę net ir sudėtingiausiose situacijose. Tačiau, ar verta? Papildomi įrengimo ir išlaikymo kaštai gali pakišti koją. O įrangai sugedus, kainuoti daugiau. Todėl, siūlome įvertinti situaciją ir nuspręsti, ar Jūsų elektrinei yra būtina įsigyti šį, papildomą įrenginį. Mielai pakonsultuosime Jus ir atsakyme – ar šis prietaisas Jūsų atveju bus naudingas.

Jei ketinate įsirengti paprastą, tradicinę saulės elektrinę ant pietinio, pietrytinio, vakarinio stogo šlaito, arba žemės – galios optimizatoriai yra papildoma, mažai naudos atnešanti investicija, be kurios Jūsų saulės elektrinė vis tiek veiks efektyviai ir greičiau atsipirks.

Savo klientams siūlome Tigo galios optimizatorius, kurie gali būti montuojami tik šešėliuojamose vietose (pavyzdžiui, tik trečdaliui modulių).

Taip pat skaitykite

Saulės jėgainės gali būti įrengiamos ir žiemą, apie ką verta pagalvoti?

Nors nuo 2024 metų pradžios tarifai gaminantiems vartotojams už naudojimosi elektros tinklais paslaugas ir padidėjo,  dabar vis dar yra geriausias…

Daugiau

Mus rekomenduoja

Skaityti
solet atsiliepimai