Pristatymas

Nemokamas prekių pristatymas Lietuvoje užsakymams nuo 2000,00 EUR. Į parduotuvę

Ką pasirinkti – elektrinę ant stogo ar saulės parke?

saules elektrine ant stogo ar saules elektrine saules parke VYTIS

Saulės energetikos sektorius sparčiai auga, nors kol kas dar ir nesulaukė savo populiarumo viršūnės. Pastebima, kad vis daugiau žmonių ryžtasi pasirinkti žalią energiją, o tai džiugina.

Tikslai energetikos srityje pasiekti – metas siekti naujų!

Nuo 2011 metų tarptautinės, o kartu ir nacionalinės politikos vektorius vis intensyviau krypsta į atsinaujinančią energetiką, žalioji energija kiekvienais metais skatinama vis didesnėmis piniginėmis injekcijomis, palankesniu ir visus elektros naudotojus motyvuojančiu teisiniu reguliavimu, kuris leidžia vis didesnei daliai žmonių pasirinkti alternatyviąją energiją. Pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/28/EB Lietuva buvo įsipareigojusi iki 2020 m. 23% elektros gauti iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Šį tikslą jau viršijome! (Lietuvos Respublikos Energetikos ministerijos statistika, 2020).

Gaminantys vartotojai Lietuvoje

2019 m. elektrą gaminančių vartotojų Lietuvoje buvo 3384 vnt., o 2020 m. rugsėjo mėnesį jau 6934 vnt. (Lietuvos Respublikos Energetikos ministerijos prijungimo statistika, 2020). Prie šio kasmet didėjančio augimo, žinoma, prisideda subsidijos ir didėjantis žmonių sąmoningumas. Pagal 2019 m. priemonę „Elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamybos įrenginių įrengimas“ (ES investicijų portalas, 2020) iki 2022 m. buvo numatyta subsidijuoti 16 mln. eurų gyventojams, norintiems gaminti žalią energiją, tačiau prasidėjus COVID-19 pandemijai numatyta subsidijų suma buvo ženkliai padidinta. Finansų ministerija parengė ilgalaikių investicijų ekonomikos skatinimui planą, kuriame atsinaujinančią energetiką išskyrė prioritetine kryptimi. Ateities ekonomikos DNR plane numatoma iki 2021 m. gruodžio 31 d. skirti papildomus 214 mln. eurų (Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos plano pristatymas, 2020).

Pasinaudoti valstybės parama ir užtikrinti stabilesnį, švaresnį rytojų nori ne tik nuosavų namų, tačiau ir daugiabučių gyventojai. Dėl šios priežasties dabar stebime sparčiai populiarėjančią saulės parkų temą. Apie saulės parkus daugeliui teko girdėti, tačiau ne visi suvokia jų pasirinkimo motyvus ir vertę.

Saulės parkas ar nuosava saulės elektrinė?

Nėra vienintelio teisingo atsakymo į iškeltą klausimą. Pasirinkimą dažniausiai apsprendžia aplinkybių visuma. Iš esmės žmonės renkasi turėti saulės elektrinę, kadangi tai tvarus ir atsakingas sprendimas, kuris padeda tausoti aplinką. Vertinamas ir palankus laikmetis, valstybės paramos gavimui.

Nusprendus tapti gaminančiu vartotoju belieka išsirinkti: turėti saulės elektrinę parke ar nuosavoje teritorijoje. Ir vienu ir kitu atveju – valstybė yra pasirengusi padėti, skirdama 323 eurų subsidiją vienam instaliuotam saulės elektrinės kilovatui (30-35% galutinės įrangos ir įrengimo darbų kainos).

Dažniausi nuosavos saulės elektrinės ir saulės parko pasirinkimo motyvai (privalumai ir trūkumai):

Saulės parko privalumai ir trūkumai

+ “Nupirkai ir pamiršai”. Nutolusi jėgainė reikalaus mažiau dėmesio nei individuali. Elektrinę prižiūrėti visą jos eksploatacijos laikotarpį įsipareigoja rangovas.
+ Pririšta prie asmens, ne prie nekilnojamo turto. Pakeitus gyvenamąją vietą – galima parko dalį naudoti kitame, nuosavame turte.
+ Nesudėtingai parduodama. Pasikeitus gyvenimo aplinkybėms, galima nesudėtingai parduoti savo parko dalį antrinėje rinkoje.
+ Tinkama visiems. Žalią energiją iš saulės parkų gali įsigyti visi – namų, butų savininkai.
Nėra galimybės vartoti tiesiogiai. Negalėsite elektros vartoti tiesiogiai ir nemokamai, naudosite “pasaugotą” elektrą, už kurią teks sumokėti pasaugojimo mokestį.

Nuosavos elektrinė privalumai ir trūkumai

+ Didėjantis turto likvidumas. Įsirengus jėgainę ant nuosavo stogo didėja turto likvidumas, jis tampa patrauklesniu rinkoje.
+ Investicijų grąža. Nuosava saulės elektrinė gali greičiau atsipirkti (jei didžiąją dalį gaminamos elektros vartosite tiesiogiai–ją naudosite nemokamai).
+ Gali būti pigiau nei parke. Įsirengiant didesnės galios saulės elektrinę ant nuosavo namo sprendimas gali būti pigesnis nei saulės parke.
Ne visada efektyvu. Namo stogo padėtis pasaulio šalių atžvilgiu gali būti nepalanki elektrinė neužtikrins maksimalaus galimo elektros derliaus. Jei Jūsų stogo plokštuma orientuota į šiaurę – verčiau pagalvokite apie saulės parką.
Reikia prižiūrėti. Kartą metuose reikia įrangą patikrinti, išvalyti.

Saulės parkas

Saulės parkai suteikia galimybę įsigyti elektrinę ne tik tiems, kurie turi nuosavą namą, bet ir praktiškai visiems elektros vartotojams. Svarbu paminėti, kad net ir tie, kurie gyvena nuosavame name, ne visada gali pasirinkti saulės elektrinės ant stogo opciją. Saulės elektrinės darbo efektyvumui daug įtakos turi namo stogo kryptis. Kai kurių namų stogai yra netinkamai orientuoti pasaulio šalių atžvilgiu, tokiu atveju elektros gaminama mažiau ir didesnės grąžos galima tikėtis iš saulės parko pasirinkimo.

Apie elektrinės pasirinkimą saulės parke verta mąstyti ir tuomet, kai reikalinga tik nedidelės galios saulės elektrinė namui. Tokiu atveju parko pasirinkimas pigesnis nei pasirinkus saulės elektrinę ant stogo. Mažos galios elektrinę dažnai įsirengti yra brangiau, lyginant su saulės parko vieno kilovato įsigijimo kaina. Dažnai tai ne tik pigesnis, bet ir efektyvesnis variantas.

Nutolusio gaminančio vartotojo, kuris elektrinės dalį turi saulės parke veikimo principas nesudėtingas. Nutolusios saulės elektrinės įranga gali būti nuomojama arba perkama sudarant su parko statytoju pirkimo-pardavimo sutartį. Pasirinkus konkrečią opciją, ESO specialistai nemokamai įrengs išmanųjį elektros skaitiklį jūsų namuose. Saulės parke gaminama elektros energija yra tiekiama į elektros tinklus, o skirstomųjų tinklų operatorius sulygina pagamintą kiekį su suvartotu elektros energijos kiekiu. Mėnesio pabaigoje gaunama perskaičiuota sąskaita už elektrą. Pasirinkus saulės parke esančią elektrinę, už elektrą turėsite mokėti kiekvieną mėnesį pagal taikomą elektros energijos pasaugojimo mokestį. Turint elektrinę saulės parke ir pasirinkus natūrinį atsiskaitymo būdą galima mėgautis nemokama elektros energija, tačiau tikėtina, kad šio plano pasirinkimas Jums nebus naudingas, kadangi turėsite įsigyti žymiai didesnę parko dalį.

Saulės elektrinė ant nuosavo pastato stogo ar ant žemės

Pasirinkus saulės elektrinę ant namo stogo, galima dalį elektros naudoti nemokamai, nemokant jokio pasaugojimo mokesčio – tai didžiausias šios opcijos privalumas. Statant nuosavą saulės elektrinę, kurios galia yra virš 4 kW – reikalinga mažesnė investicija, elektrinės atsipirkimo laikas yra trumpesnis. Svarbu pažymėti ir tai, kad nuosava saulės elektrine – teks rūpintis: bent kartą per metus atlikti apžiūrą, pagal poreikį ir valymą.

Kai kuriais atvejais pigiau ir naudingiau yra pasirinkti elektrinę saulės parkuose, kitais saulės elektrinę ant stogo. Nesvarbu, pasirinksite saulės elektrinę ant stogo ar saulės parke esančią elektrinę, vis tiek ženkliai sutaupysite ir prisidėsite prie klimato kaitos mažinimo. Saulės elektrinės leidžia mėgautis pigesne elektros energija.

Taip pat skaitykite

40 mln. Eurų parama gyventojų saulės elektrinės įrengimui

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja paskelbti dar…

Daugiau

Mus rekomenduoja

Skaityti
solet atsiliepimai