Pristatymas

Nemokamas prekių pristatymas Lietuvoje užsakymams nuo 2000,00 EUR. Į parduotuvę

Kodėl verta įsirengti saulės elektrinę greičiau už kaimyną?

kodel verta isirengti saules elektrine greiciau uz kaimyna

Lyginant su 2019 m., šiemet Lietuvoje įrengtų saulės elektrinių skaičius išaugo daugiau nei dvigubai.

Saulės elektrinės: ateičiai būtinas šiandienos sprendimas

Lietuva Europos Sąjungai yra įsipareigojusi, kad iki 2030 m. padidins atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) dalį visoje energetikoje iki 45 proc. Darnus vystymasis yra tarp prioritetų įvairiuose veiklos sektoriuose, o atsinaujinanti energetika – vienas pagrindinių būdų tvariam energijos naudojimui. Nenuostabu, kad šiandien atsinaujinančios energetikos sektorius yra vienas sparčiausiai augančių pasaulyje – taip pat ir Lietuvoje.

Nors šiuo metu didžioji AEI pagaminamos energijos dalis Lietuvoje tenka vėjo jėgainėms, sparčiai populiarėja ir pasirinkimas įrengti saulės elektrinę. Jos kuriamos tiek nuosavuose namų ūkiuose, tiek atokiai, sukuriant nutolusias saulės jėgaines. Vien per pastaruosius metus saulės elektrinių skaičius Lietuvoje išaugo daugiau nei dvigubai.

Skatindama gyventojus rinktis tvarius energijos išgavimo būdus, valstybė teikia gyventojams paramą saulės elektrinėms įsirengti. Tai liudija šios srities valstybinę reikšmę ir skatina rimtai svarstyti galimybę įsirengti tokią elektrinę.

Tinklo infrastruktūra: poreikiai keičiasi, galimybės – ne

Funkcionuojantis elektros tinklas iš esmės yra pritaikytas veikti taip, kad energiją po visą šalį išskirstytų keli stambūs elektros energijos tiekėjai. Toks modelis buvo visiškai tinkamas anksčiau, tačiau šiandienos realybė ir poreikiai – kitokie. Nuo modelio „keletas stambių elektros energijos gamintojų“ vis sparčiau judama link „kuo daugiau gaminančių vartotojų“.

Šiandienos siekiamybė yra turėti daug smulkių gamintojų, naudojančių AEI, tačiau esamas elektros skirstymo tinklas nepatenkina šios vizijos poreikių. Arba iš dalies patenkina, bet tik tol, kol saulės energijos gamintojų tam tikroje vietovėje nėra gausu. O tendencija šiam skaičiui augti yra daugiau nei aiški.

Akivaizdu, kad mažiau rizikuoja tie, kurie nedelsia. Suskubti įsirengti saulės elektrinę motyvuoja tiek valstybės parama, tiek ribotos tinklo galimybės: iš esmės – kas pirmesnis, tas gudresnis. Nes pavėlavimo kaina gali būti keturženklė ar net penkiaženklė.

Riboto tinklo plėtra: reikalingos keturženklės-penkiaženklės sumos

Labiausiai suklusti verčiantis veiksnys – ribotas tinklo pajėgumas. Elektros skirstymo tinklus valdantis ESO primygtinai rekomenduoja pasitikrinti, ar būsima saulės elektrinė gali būti prijungta prie ESO skirstomojo tinklo ir kokiomis sąlygomis. Tai yra – ar ant jūsų stogo įrengtos elektrinės pagaminta energija galės būti panaudojama (ar tinklas ją priims). Taigi gali nutikti taip, kad sprendimas įrengti saulės elektrinę bus bevaisis, nes tinklas negalės priimti pagamintos energijos.

Kodėl taip gali nutikti? Nes tinklas skirsto ribotą resurso kiekį.  Jei jūsų gaminama energija viršytų tinklo galimybių ribas, šis nepajėgtų paskirstyti energijos pertekliaus ir energijos tiekimas būtų nestabilus – tinkle būtų stebimi viršįtampiai. Tokiu atveju, norint įsirengti saulės elektrinę, reikės tinklo plėtros, kuri kainuoja tūkstančius.

Efektyvesniam tinklo išnaudojimui ESO jau įvedė mažų saulės jėgainių galios apribojimus. Nuo 2020 m. pradžios ši galia privalo neviršyti 3,6 kW. Palyginimui – iki tol buvo taikoma 10 kW riba. Anot tinklų operatoriaus, šis sprendimas sudaro vienodesnes sąlygas namų ūkiams įsirengti saulės elektrines: kuo mažesnė vieno gamintojo elektrinės galia, tuo daugiau gamintojų gali „tilpti“ į vieną tinklą. Tiesa, šis ribojimas galioja tik vienfazėms saulės elektrinėms. Vis dėlto ribojimai tėra laikinas sprendimas, nes tinklai nėra „guminiai“, todėl tik laiko klausimas, kada Jūsų vietinis elektros tinklas bus pilnai apkrautas.

Pavėlavimo kaina – likti be saulės elektrinės

Galios keitiklis yra viena iš saulės elektrinės sudedamųjų dalių. Šis prietaisas turi veikti kiek didesne įtampa nei tinklas, tokiu būdu šis gali „išstumti“ perteklinę elektros energiją į bendrą tinklą. Esminė problema kyla dėl tos priežasties, kad kiekvienas toks įrenginys, kuris yra jungiamas į bendrą Jūsų kvartalo tinklą šiek tiek pakelia bendrą tinklo įtampą, kuri turi viršutinę, maksimalią saugią ribą, kurios viršyti negalima. Tinkle pasiekus rodiklį artimą maksimaliai įtampai – elektros skirstymo operatorius paprasčiausiai neleis prijungti savo įrangos, nes ji keltų pavojų visų tinkle esančių namų ūkių elektros prietaisams. Norint prijungti įrangą tektų sumokėti tinklo rekonstrukcijos įkainį.

Pavyzdžiui, 50 kvartalo namų ūkių įsirengia saulės elektrines, kurių galia, bendrai sudėjus, lygi 200 kW – tokiu būdu yra rezervuojamas visas pastotės pajėgumas. 51-asis namų ūkis, nusprendęs gauti sąlygas elektrinės įrengimui, to padaryti iš esmės nebegalės, kadangi tektų didinti pastotės pajėgumą. ESO nurodyta prijungimo kaina šiam namų ūkiui būtų mažiausiai keturženklė, todėl elektrinė tiesiog neatsipirktų.

Palankus metas įsirengti elektrinę yra dabar, nes šiuo metu įvardinta rizika yra dar palyginti nedidelė. Rodykite atsakingo ir tvaraus elgesio pavyzdį kaimynams – gudresni suskubs, o uždelsę gali likti be galimybės turėti saulės elektrinę.

 

Mielai padėsime Jums įsirengti saulės elektrinę, patikrinsime ar dar vis turite galimybę prisijungti prie tinklo nemokamai. Susisiekite dabar ir užpildykite užklausos formą, paspaudę šią nuorodą.

Taip pat skaitykite

Saulės jėgainės gali būti įrengiamos ir žiemą, apie ką verta pagalvoti?

Nors nuo 2024 metų pradžios tarifai gaminantiems vartotojams už naudojimosi elektros tinklais paslaugas ir padidėjo,  dabar vis dar yra geriausias…

Daugiau

Mus rekomenduoja

Skaityti
solet atsiliepimai