Pristatymas

Nemokamas prekių pristatymas Lietuvoje užsakymams nuo 2000,00 EUR. Į parduotuvę

Saulės jėgainės gali būti įrengiamos ir žiemą, apie ką verta pagalvoti?

saules elektrines irengimas žiemą

Nors nuo 2024 metų pradžios tarifai gaminantiems vartotojams už naudojimosi elektros tinklais paslaugas ir padidėjo,  dabar vis dar yra geriausias metas pradėti įsirenginėti saulės elektrines. Tokia situacija susidarė dėl rinkoje esančio saulės modulių perviršio, kuris leidžia elektrines įsirengti kone trečdaliu pigiau, palyginti su pernai. Maža to – dabar kur kas geresnės paramos gavimo galimybės.

Saulės modulių perviršis, todėl kaina sumažėjo

Nors Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) nutarimas didinti tarifus gaminantiems vartotojams už elektros energijos „pasaugojimą“ galėjo pasėti abejonių dėl to, ar dabar verta įsirengti saulės elektrines, situacija rinkoje vis dar yra vartotojo naudai, pastebi saulės energetikos bendrovės „Solet“ generalinis direktorius Andrius Karazinas.

Visų pirma, 2023 metų antroje pusėje Europoje susidarė net 80 GW galios saulės modulių perviršis, tad distributoriai buvo priversti mažinti kainas. Skaičiuojama, kad dėl to saulės elektrinių kainos, palyginti su piko laikotarpiu 2022-ųjų gegužės–lapkričio mėnesiais, kai standartinės 10 kW galios saulės elektrinės įrengimas kainavo apie 11 tūkst. eurų, krito maždaug trečdaliu.

„Kai pastaraisiais metais dėl pandemijos nulemtų tiekimo grandinės sutrikimų ir karo Ukrainoje stebėjome didžiulę metinę infliaciją, toks saulės modulių bei saulės elektrinių kainos sumažėjimas išties stebina ir, galima sakyti, yra unikalus rinkoje. Tiesa, kaip mus jau išmokė pastarųjų kelerių metų istorija, prognozuoti, kaip kainos keisis artimoje ateityje, itin sudėtinga“, – teigia A. Karazinas.

Taip pat saulės elektrinės įrengimu pasirūpinti jau dabar, nelaukiant pavasario, geras metas ir dėl žiemą esančių mažesnių eilių įrengti saulės elektrines bei galimybių kuo anksčiau pradėti elektros energijos gamybą.

„Šaltasis metų laikas – tinkamiausias metas išsiaiškinti elektros tinklo pajėgumus ir ar saulės elektrinė išvis gali būti įrengta. Užsidegus žaliai šviesai patariama sudaryti sutartį ir taip užfiksuoti įrengimo darbų kainą. Esant tinkamiems orams rangovas įrengs saulės elektrinę ir maždaug kovą ar balandį, kai prasideda saulėtas metų sezonas, jau bus galima apsirūpinti pigia elektros energija, nereikės laukti eilėje“, – aiškina A. Karazinas.

Investicija į saulės elektrines atsiperka vos per kelerius metus

A. Karazinas pastebi, nors ir nuo šių metų „pasaugojimo“ mokestis didėjo, bet dėl sumažėjusių įrangos kainų atsiperkamumo rodikliai yra geresni, lyginant su 2022 metais. Pavyzdžiui, jei pietų kryptimi įrengta 10 kilovatų galios saulės elektrinė per metus pagamina apie 10 tūkst. kWh, už pasinaudojimą tinklais atsiskaitoma operatoriui pagal naujai įsigaliosiančią kainodarą ir mokama už atgautą energijos kiekį po 0,07139 Eur/kWh, momentiškai sunaudojama trečdalis gaminamos energijos, kasmet vis tiek galima sutaupyti apie 1,8 tūkst. eurų (tuo atveju, kai vidutinė elektros energijos kaina yra 23 ct/kWh).

solet direktorius Andrius Karazinas

Saulės elektrinių atsiperkamumą dabar dar labiau trumpina Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijos aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) suteikiama parama, kuri, įrengiant 10 kW galios saulės elektrinę, siekia 3230 eurų.

„Kai anksčiau valstybės parama buvo išgraibstoma vos per kelias dienas ar savaites, dabar tempas gerokai sulėtėjęs. Tačiau laukti pavasario nereikėtų, nes dėl ribotų tinklo galimybių gauti tinkamas prijungimo prie jo sąlygas be rekonstrukcijos dabar kur kas sudėtingiau – iš praktikos pastebime, kad negalėjimas užtikrinti reikalingų prijungimo sąlygų yra 90 proc. atvejų pasitaikanti priežastis, kodėl projektas neįvyksta. Kai galima prisijungti elektrinę prie tinklo tik su 0 kW leistina generuoti galia, tai yra, negali generuojamos energijos atiduoti į tinklą, atsiperkamumo skaičiavimai tampa kur kas prastesni. Tokiu atveju tenka būti išradingiems ieškant palankių sprendimų“, – pastebėjimais dalinasi A. Karazinas.

Apie ką pamirštama pagalvoti įrengiant saulės elektrines?

A. Karazinas apibendrina, kad norint pasinaudoti situacija rinkoje ir jau ateinantį pavasarį naudoti savo pagamintą elektros energiją, reikėtų suskubti padaryti kelis esminius žingsnius. Visų pirma, prieš sudarant sutartį dėl saulės elektrinės įrengimo, būtina išsiaiškinti dėl galimybės būti prijungtam į tinklą ir pagalvoti, kokia dalis elektros energijos bus atiduodama į tinklą. Svarbu tinkamai įvertinti, kad į tinklą atiduodamos energijos pakaktų ir šaltajam metų laikui.

Taip pat rekomenduojama apsvarstyti tam tikrų elementų, kaip hibridinis galios keitiklis, akumuliatoriai ir kiti išmanūs prietaisai, įrengimą. Šie įrenginiai sudarys sąlygas ateityje patiems kaupti savo saulės elektrinėje pagamintą elektros energiją ir šią skirstyti taip, kaip yra racionaliausia: jei jos pagaminama nepakankamai, elektros energiją papildomai pirkti iš tinklo, kai ji pigiausia, saugoti kaupikliuose ir naudoti, kai ši brangiausia. Įrengus tinkamą įrangą iš karto, vėliau atsidaro galimybių langas pasinaudoti ir kitais paramos kvietimais, pavyzdžiui, įrengiant energijos kaupiklius.

elektros energijos kaupikliai, saules elektrines baterijos

„Patariu iškart apgalvoti, ar dabar norima įsirengti saulės elektrinės galia dar bus aktuali, pavyzdžiui, po penkerių metų – galbūt tada jau važinėsite elektromobiliu, elektra šildysite namus ir galios reikės daugiau. Neaišku, kokia tuomet bus elektros energijos kaina. Be to, jei vėliau prireikia praplėtimo, bendra darbų sąmata gerokai išauga, tad geriau iškart įsivertinti ir ateities energijos poreikį“, – pataria A. Karazinas.

Turite klausimų? Susisiekime jau dabar!

  Taip pat skaitykite

  Parama saulės elektrinės įrengimui ūkininkams ir mažoms įmonėms

  Tai unikali galimybė gauti saulės elektrinės įrengimo paramą. Šiuo projektu skatinama didinti atsinaujinančios energijos išteklius bei padėti ūkininkams bei mažoms…

  Daugiau

  Mus rekomenduoja

  Skaityti
  solet atsiliepimai