Pristatymas

Nemokamas prekių pristatymas Lietuvoje užsakymams nuo 2000,00 EUR. Į parduotuvę

Ar galima viršyti ESO sąlygose nurodytą saulės elektrinės galią?

kaip-veikia-saules-elektrine schema

Ar galima prijungti didesnės galios saulės elektrinę nei leidžia ESO?

Mąstote, o galbūt jau įsirengėte saulės elektrinę? Vienas iš svarbiausių žingsnių – išsiaiškinti būtiniausias sąlygas jėgainei tinkamai veikti ir užpildyti reikiamus dokumentus. Dar prieš įsirengiant naują saulės elektrinę, svarbu įsitikinti, kad elektros tinklas bus pajėgus priimti generuojamą elektros energiją ir jūsų įranga bus prijungta. Norint išvengti nemalonumų, kurie gali kilti (aprašyta šiame straipsnyje), yra itin svarbu išsiaiškinti kokias sąlygas gali suteikti ESO.

ESO tinklas gaminantiems vartotojams

AB „Energijos skirstymo operatorius“, arba ESO – tai institucija, atsakinga už elektros, dujų paskirstymą, efektyvią skirstomųjų tinklų priežiūrą, diegimą, valdymą ir saugumo bei patikimumo užtikrinimą. Norėdami prisijungti prie ESO tinklo, būtina teikti prašymą, kuriame yra aprašomos svarbiausios saulės elektrinės prijungimo sąlygos. Teikiant prašymą yra nurodoma, kokios galios jėgainę ketinama prijungti.  Suteikiamos sąlygos ne visada atitinka kliento vartojimo poreikius, todėl gali kilti nepatogumų – pavyzdžiui, ketinate įsirengti 10 kWp jėgainę, tačiau sąlygos gali būti išduotos tik 5 kW saulės elektrinei. Nuo ko tai priklauso ir ar yra šios problemos sprendimo būdas?

Kas nutiktų jeigu užpildęs prašymą ir gavęs jam netinkamas sąlygas klientas nuspręstų prijungti didesnės galios jėgainę? Pavyzdžiui, ESO išduodamame dokumente leidžiama saulės elektrinės galia nurodoma iki 3 kW, tačiau klientas, atsižvelgdamas į savo poreikius, nusprendžia įsirengti 4 kW ar didesnės galios elektrinę.

Preliminariai, ar galėsite prijungti saulės elektrinę galite sužinoti čia, suradę savo apskrities transformatoriaus pastotę. Nurodytame žemėlapyje yra pateikiama preliminari informacija apie laisvas galias Lietuvos transformatorių pastotėse. Jeigu nėra laisvos galios, naujų objektų prijungimas galimas, bet pareikalautų itin didelių investicijų. Vietos, kur reikia atlikti pastočių atnaujinimo darbus yra pažymėtos raudonu žymekliu.

ESo pastočių žemėlapis kur nruodoma ar galima prijungti saules elektrines

O jei prijungčiau didesnės galios saulės elektrinę, nei nurodoma ESO sąlygose?

Visų pirma, į tinklą prie kurio prijungta saulės elektrinė būtų paduodama didesnė pikinė saulės elektrinės galia, ko pasekoje ESO pastebėtų neatitikimą tarp fakto ir išduoto dokumento (prijungimo sąlygų – GAM). Ateinančius porą mėnesių ESO stebėtų kliento saulės elektrinės veiklą ir rinktų informaciją. Surinkusi pakankamai įrodymų, ESO turėtų informuoti klientą, kad jis neteisėtai prijungė didesnės galios elektrinę. Klientui tektų sumažinti jėgainės galią, arba jis būtų atjungtas nuo ESO tinklo. Rekomenduojame neviršyti ESO sąlygose nurodytos saulės elektrinės galios.

Esame pastebėję atvejį, kai klientas viršijo ESO sąlygose nurodomą elektrinės galią. Įrengėme 3.6 kW saulės elektrinę klientui, užpildėme reikalingus dokumentus ir gavome prijungimo dokumentus. Klientas savarankiškai įsigijo papildomų saulės modulių ir pasididino jėgainės galią, bet dokumentų su ESO nesuderino. ESO pastebėjo neatitikimą ir po poros mėnesių duomenų kaupimo informavo klientą. Šiuo atveju, situaciją pavyko sutvarkyti. Susisiekus su ESO buvo suteiktos reikiamos prijungimo sąlygos naujai saulės elektrinės galiai. Žinoma, ESO galėjo atmesti deklaraciją, jeigu nurodytos galios nebūtų galima saugiai prijungti prie tinklo. Siūlome susipažinti su būdais, kaip sumažinti saulės elektrinės galią, jei įsirengėte per didelės galios saulės jėgainę.

Ką daryti pažeidus ESO sąlygas?

Jei įsirengėte didesnės nei leidžiamos galios saulės elektrinę, problemą galite spręsti 3 būdais. Visų pirma, dauguma keitiklių gali būti apriboti pagal ESO prijungimo sąlygas (apribojama į tinklą patiekiama galia iki leistinosios), kadangi būtent šis prietaisas yra atsakingas tiek už elektros energijos tiekimą namams, tiek už galios perdavimą į tinklą. Taip pat, galima demontuoti neteisėtai įrengtus saulės modulius. Jei šalia jau esančių teisėtai įrengtų saulės modulių klientas, nesutvarkęs dokumentų, nuspręstų įsirengti papildomus, šiuos gali tekti pašalinti. Šis sprendimo būdas reikalauja papildomų lėšų. Trečias, klientui palankiausias sprendimo būdas – prašyti ESO suteikti didesnės galios prijungimo sąlygas, pateikiant naują prašymą dėl senosios saulės elektrinės galios praplėtimo. Šis sprendimo būdas reikalauja mažiausiai išlaidų (iki 40 eurų, jeigu prijungti elektrinę įmanoma be rekonstrukcijos darbų) ir patenkina kliento poreikius. ESO gali nepriimti prašymo. Tokiu atveju, tektų rinktis pirmą, arba antrą sprendimo būdą.

Tam, kad išvengtumėte problemų ateityje, rekomenduojame Jums pasidomėti, kokias sąlygas galėtų suteikti ESO dar prieš įsirengiant saulės elektrinę. Įprastai, šią informaciją sužinome mes ir informuojame savo klientus (pagal įgaliojimą). Svarbu prisiminti, kad kartais yra geriau iš anksto įsirengti didesnę saulės elektrinę, kad vėliau nereikėtų patirti papildomų išlaidų. Geriausia tiek įrengimo ir montavimo darbus, tiek dokumentų pildymą palikti savo srities profesionalams. „Solet Technics“ su mielu noru padės Jums kokybiškai įsirengti Jūsų poreikius patenkinantį variantą, kuris atitiktų visus ESO reikalavimus.

Įsigijant saulės elektrinę yra verta pagalvoti apie didėjantį elektros energijos poreikį – skaityti plačiau.

Taip pat skaitykite

Paskola saulės elektrinei

Paskola saulės elektrinei gali būti puikus finansinis įrankis, leidžiantis jums įrengti saulės elektrinę be pradinio kapitalo ir nedelsiant pradėti taupyti….

Daugiau

Mus rekomenduoja

Skaityti
solet atsiliepimai