Pristatymas

Nemokamas prekių pristatymas Lietuvoje užsakymams nuo 2000,00 EUR. Į parduotuvę

Saulės elektrinės atsipirkimas – vis greitesnis

saules elektrine zmones rodo

Saulės elektrinė yra mažos rizikos investicija, užtikrinanti pakankamai gerą finansinę grąžą. Įsirengę elektrinę ne tik išvengsite didelių šildymo ar elektros mokesčių, bet ir padidinsite savo nekilnojamojo turto vertę. Taip pat, gaminsite ir vartosite ekologišką elektros energiją. Kaip žinia, sistemos įrengimas ir eksploatavimas reikalauja didelių papildomų išlaidų, kurios gali atbaidyti potencialius naudotojus įsigyti sistemą. Vienas iš dažniausių klausimų – kada saulės elektrinė atsipirks?

Saulės elektrinė padės sumažinti sąskaitą už elektrą

Elektros ir šildymo kainos sparčiai kyla visame pasaulyje, ypatingai Europoje ir Azijoje. Pokytį galime jausti ir Lietuvoje. Ekonomikai atsigaunant nuo COVID-19 sukeltos pandemijos ir šalims panaikinant ribojimus pasaulinė energetikos krizė įgauna tempą. Pagrindinė kylančios elektros kainos priežastis – brangstančios dujos. Didmeninė gamtinių dujų kaina Europoje nuo 2020 metų liepos iki 2021 metų spalio išaugo daugiau nei dešimt kartų, pasiekdama visų laikų rekordą[1]. Nepakankamas kiekis rinkoje ir dujų trūkumas Europos saugyklose paaštrino šią situaciją. O šaltesnė ir ilgesnė nei tikėtasi žiema didina šią paklausą dar labiau, o kartu ir kainas. Tačiau šis nepalankus laikotarpis atnešė naujų pokyčių atsinaujinančių energijos šaltinių rinkoje.

Reaguodami į brangstančias kainas gyventojai ieško alternatyvų. Visame pasaulyje jaučiamas susirūpinimas dėl didėjančios dujų paklausos ir tuo pačiu pragyvenimo išlaidų lėmė didesnį gyventojų susidomėjimą saulės energetika. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) per pirmąjį naujųjų metų mėnesį sulaukė 20 tūkts. gyventojų prašymų saulės elektrinėms įsigyti. Tai naujas rekordas – viršijo per dvejus metus gautų paraiškų skaičių. Daugiau kaip 15 tūkts. gyventojų sieks įsirengti saulės elektrines ant namų stogų. Dar 5 tūkts. – nutolusias jėgaines saulės parkuose.

Saulės elektrinės atsipirkimas – vis greitesnis

Itin sparčiai auganti saulės elektros generavimo technologija tik labai neseniai tapo prieinama plačiajai visuomenei. Prieš maždaug 20 metų ši energija buvo menkai tenaudojama, brangi ir palyginus neefektyvi. Pasak BP atliktos statistinės pasaulio energetikos apžvalgos[2], 2002 metais bendras įrengtų saulės elektrinių pajėgumas pasaulyje buvo 1,21 GW, vos 1 GW daugiau nei 1996 metais. Palyginimui, tokio lygio galią gali pasiekti viena ar kelios didelės galios branduolinė elektrinė. Situacija pradėjo keistis sparčiau tik 2010 metais, pajėgumui apimant 40,13 GW – šis pradėjo augti ne vienetais, o dešimtimis kartų kas metus. Saulės energija tapo greičiausiai besivystančia energetikos technologija pasaulyje, po ilgų tyrimų tapusi ekonomišku, optimaliu ir patogiu būdu išgauti elektrą. Šiai dienai turime virš 700 GW įrengtos saulės elektrinės galios visame pasaulyje. Panašu, kad šis kiekis didėja eksponentiškai.

instaliuotos saules elektrines pasaulyje

Per pastaruosius 20 metų išlaidos, susijusios su saulės modulių gamybą ir panaudojimu – sumažėjo. Daugiau potencialių vartotojų leido automatizuoti procesą ir gaminti saulės modulius našiau – pasiekta ir masto ekonomija. Tobulėjant technologijoms ir gerėjant gamybos kokybei mažėjo ir medžiagų sąnaudos bei didėjo įrenginių efektyvumas – šiuolaikiniai saulės moduliai, kurie diegiami plačiąjam naudojimui pasiekia iki 21 proc. efektyvumą. Dėka tobulėjančių technologijų, vidutinė vieno vato kaina nukrito nuo apytiksliai 100 eurų 1970 metais iki ~0,34 euro centų šiandien[3]. Dėl sumažėjusių sąnaudų ir kainos šiuo metu turime itin spartų saulės energetikos augimą. Pasauliniu mastu, 2019 metais vienam gyventojui teko 232 kWh suvartojamos saulės energijos. Lyginant su 2010 metais (13 kWh vienam gyventojui), tai itin didelis pasiekimas[4][5]!

Saulės elektrinė – ar pavyks sutaupyti?

Skeptišką požiūrį į saulės energiją pakeitė naujasis saulės elektrinių bumas. Tačiau išlieka potencialių savininkų užduodamas klausimas, ar jėgainė yra teisinga investicija?

Vertinant saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpį, reikėtų apžvelgti keletą svarbiausių veiksnių. Per kiek laiko atgausite pinigus, priklauso nuo Jūsų elektros vartojimo įpročių ir energijos kiekio, kurį sugeneruoja Jūsų sistema. Įsirengę jėgainę sumažinsite sąnaudas už elektrą, o dalį energijos naudosite visiškai nemokamai. Jei vartojate daug elektros energijos, pavyzdžiui 35 – 40 %, Jūsų 10 kW jėgainė turėtų atsipirkti per 4 metus (2022 m. vasario m. skaičiavimu, pasinaudojus parama). Kuo didesnė Jūsų dabartinė sąskaita už elektrą, tuo trumpesnis bus numatomas atsipirkimo laikotarpis. Tiesa, nors saulės elektrinių specialistai stengsis Jums pasiūlyti sistemą, atitinkančią Jūsų elektros suvartojimą, praktiniai apribojimai (stogo dydis, kliudantys objektai, šešėlis ir pan.) gali turėti įtakos pagaminamam elektros kiekiui. Tokiu atveju, kaip alternatyvą siūlome rinktis nutolusią elektrinę saulės parke.

Tačiau taip pat turėtumėte atsižvelgti į įrangos vertę. Elektrinės kaina skirsis priklausomai nuo sumontuotų modulių, keitiklių, konstrukcijų ir net stogo dangos tipo . Vidutinišai, priklausomai nuo pasirinktos įrangos, tokios pačios galios sistemos kaina gali skirtis ir 2-3 tūkst. Eur.. Aukštos klasės, nauja ir sertifikuota įranga veiks efektyviau ir patikimiau, tačiau bus brangesnė. Visgi, žvelgiant į ateitį, pigesni produktai. tikėtina, greičiau sugenda, ar turi garantinio aptarnavimo ypatumų, gali kelti pavojų ir Jūsų saugumui (pavyzdžiui montuojant C gamybinės klasės saulės modulius). Saulės modulių gedimų išlaidos kartais kainuoja brangiau nei pati elektrinė, todėl patariame rinktis atsakingai. APVA teikiama parama gali padėti įsigyti jėgainę už mažesnę kainą – sutaupytumėte iki 35 %.

Saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis

Preliminariai sužinoti koks būtų Jūsų sistemos atsipirkimo laikotarpis galite dar prieš įsirengdami elektrinę. Visų pirma, turėtumėte nustatyti bendrąsias išlaidas. Iš galutinės sumos, kurią mokėtumėte už elektrinę, atimkite nuolaidas ir/arba APVA paramos sumą. Pavyzdžiui, jeigu Jūsų planuojama įsigyti 4 kW prie tinklo prijungta saulės elektrinė kainuotų 4500 eurų, o APVA finansuojama suma siektų apie 1300 eurų, bendrosios išlaidos sistemos instaliavimo išlaidos būtų apie 3200 eurų. Taip pat, suskaičiuokite gautiną metinę naudą (išvengtas elektros sąnaudas) – jei kas mėnesį už elektrą mokate apie 40 eurų, per metus išleidžiate 480 eurų. Bendrąsias išlaidas padalinkite iš išvengtų elektros sąnaudų ir gausite apytikslį Jūsų sistemos atsiperkamumo laikotarpį. Skaičiuojame, kad įprastai saulės jėgainė atsiperka per 4 – 7 metus.

Tam, kad turėtumėte teisingą vertinimą, iš galutinės sumos vertėtų atimti ir patiriamus nuostolius dėl elektrinės priežiūros, ESO tinklo pasaugojimo mokestį. Turėkite mintyje, kad už kauptą ir neišnaudotą papildomą energiją galite gauti kompensaciją. Tačiau, reikėtų neatmesti galimybės, kad žiemos mėnesiais saulės elektrinės generuojamos energijos gali neužtekti ir teks papildomai pirkti iš ESO tinklo už įprastą tarifą.

Taip pat skaitykite

Saulės elektrinės montavimas ir tvirtinimo konstrukcijos

Saulės modulių efektyvumas yra aukščiausias tada, kai juos pasiekia tiesioginiai, statmenai “krentantys” saulės spinduliai, aplinkos temperatūra yra pakankamai žema, vėjuota….

Daugiau

Mus rekomenduoja

Skaityti
solet atsiliepimai