Pristatymas

Nemokamas prekių pristatymas Lietuvoje užsakymams nuo 2000,00 EUR. Į parduotuvę

Dažniausiai pasitaikančios klaidos įrengiant saulės elektrines

Klaidos irengiant saules elektrines

2024 m. saulės elektrinės – kokios nuotaikos?

2022 metais, kai elektros kainos buvo rekordinėse aukštumose, pastebėjome, kad investicijos į saulės elektrines buvo tapusios net spontanišku ar emociniu pirkiniu. Siekiant suvaldyti elektros kainos šuolį žmonės ilgai nedvejojo, ar verta investuoti. Nurodytu laiku tam tikri komponentai buvo deficitiniai, taip pat susikaupė didelės rangos darbų eilės – logiška, kad dėl to elektrinės kainavo brangiau.

Ką pastebime dabar – žmonės pradėjo pesimistiškiau vertinti investiciją – mat elektra atpigo ir toliau pigs. Paklausa kiek sumažėjo. Mes tikime, kad posakis “Roges ruošk vasarą” – čia kaip tik. Šiuo metu įrangos kaina sumažėjusi, elektrinės įrengiamos ženkliai greičiau.

Turint mintyje įrangos kainos ir elektros energijos kainos pokyčius pastaraisiais mėnesiais, skaičiuojame, kad elektrinės atsipirkimo laikotarpis ženkliai sutrumpėjo. Manome, kad dabar tinkamiausias laikas šiai investicijai.

Kokios dažniausiai pasitaiko klaidos?

Žvilgsnis į ateitį dėl elektrinės keitiklio tipo

Vis dar taupoma įrengiant paprastą galios keitiklį, vietoje hibridinio. 2022 m. buvo paskelbtas vienas kvietimas baterijų įrengimo paramaisolax hibridinis keitiklis skaidriame fone gauti fiziniams asmenims (1 mln. €). Jau netrukus planuojama skelbti ir naują paramos kvietimą energijos kaupiklių įsigijimui.

  • Įsirengus netinkamą keitiklį, vėliau baterijų prijungimas stipriai išbrangsta, kadangi senojo tinklo keitiklio pakeitimas – nekompensuojamas. Patiriamos papildomos išlaidos keičiant įprastą tinklo keitiklį į hibridinį.
  • Egzistuoja ir teisinė prievolė gavus paramą saulės elektrinei šią išlaikyti ir neparduoti bent 5 metus, kas net teisiškai užkerta galimybę pakeisti baterijoms netinkamą keitiklį į tinkamą ir pasinaudoti subsidija kaupikliams.

Tokiu atveju yra keli sprendimo būdai:

  1. montuoti atskirą saulės elektrinę su hibridiniu keitikliu ir nauju modulių masyvu
  2. gauti APVA sutikimą pakeisti tinklo keitiklį į hibridinį
  3. įsirengti bateriją kaip UPS’ą. Šis sprendimas nėra lankstus kintamos kainos elektros planams (tai gali būti itin aktualu ateityje), taip pat nėra pats tinkamiausias elektrinių savininkams, kadangi net saulės elektrinei (su įprastu keitikliu) generuojant elektros energiją ši konvertuojama net keletą kartų, kol pasiekia akumuliatorių ir vidaus tinklą (pastovi srovė (moduliai) – kintama stovė (keitiklis) – pastovi srovė (baterija) – kintama srovė (keitiklis, vidaus tinklas)), dėl to atsiranda ženklūs energijos nuostoliai.

Netinkamai parinktas keitiklis yra viena iš priežasčių, kodėl dalis dabartinių saulės elektrinių savininkų, gavusių subsidiją kaupikliams, svarsto ar apskritai naudotis subsidija – jie neįsivertino šio techninio ir teisinio aspekto įrengdami savo saulės elektrinę.

Net-metering pasikeis į net-billing atsiskaitymą?

Kiekvienas gaminantis vartotojas moka tam tikrą mokestį už pasinaudojimą tinklais. Čia verta pagalvoti ir apie teisinę perspektyvą, jeigu nutiktų taip, kad keistųsi gaminančio vartotojo atsiskaitymo modelis iš kilovatvalandžių į eurus (iš net-metering į net-billing, pvz. Lenkijos atvejis). Galimybė įrengti baterijas prieš pokytį – būtų itin naudinga.

LR Energetikos ministerija jau įgyvendino AEIĮ pokyčius, kuriais visi nauji nebuitiniai vartotojai (kitaip tariant verslai) yra prijungiami pagal net-billing schemą. Tokiu atveju hibridinio keitiklio įrengimas leistų savininkui jaustis laisviau ir amortizuotų šį pokytį, išlaikytų elektrinę rentabilia – naudotojas turėtų galimybę įsigyti bateriją, ją įkrauti kai elektra pigi ir iškrauti (atiduoti į tinklą arba vartoti savo poreikiams) – kai ši brangi.

Šiuo metu fiziniams asmenims, namų ūkiams leidžiama pasirinkti net-biling atsiskaitymo būdą savo noru. Leidžiama vieną kartą per atsiskaitymo periodą grįžti ir į net-metering (2024 m. sausio mėn. informacija).

Stogo tipas – svarbu pagalvoti prieš

Kartais potencialūs klientai nori įrengti elektrinę ant seno asbestinio stogo dangos. Tenka atkalbėti arba paraginti pakeisti stogo dangą. Įprastai tokių darbų atsisakome, kadangi darbai ant tokio tipo stogų kenkia darbuotojų sveikatai, taip pat senasis šiferis lengvai skyla ir nėra tinkamas ilgalaikiam saulės elektrinės eksploatavimui.

Anksčiau ar vėliau – dėl aplinkosaugos sumetimų, stogo pratekėjimo ar kitų priežasčių žmogus norės pakeisti stogo dangą ir susidurs su papildomomis išlaidomis – nuimti saulės elektrinę, pakeisti (jei reikalinga) tvirtinimo konstrukciją, vėl sumontuoti elektrinę. 10 kW elektrinės atveju tai gali papildomai kainuoti 1.5-2.5 tūkst. eurų.

Protingiau būtų iš anksto pasirūpinti nauja stogo danga – bent jau elektrinės vietoje.

Apsaugos, įžeminimas – kertiniai dalykai saugiam saulės elektrinės darbui

STR nurodyta, kad tokio tipo elektros įrenginys turi būti tinkamai įžeminamas. Pastebime, kad dalis rangovų šios dalies darbų į kainą neįskaičiuoja ir net jei pastate nėra tinkamo įžeminimo kontūro – šio neįrengia. Tokiu atveju potencialiam elektrinės pirkėjui toks rangovocinkuotas įžeminimo strypas komercinis pasiūlymas atrodys gerokai pigesnis. Bet ar galima taupyti saugumo sąskaita?

Rekomenduojame visuomet teirautis rangovo dėl elektrinės įžeminimo sprendimo, sužinoti kaip ši bus įžeminta, ar bus tinkamai įžeminta. Atkreipiame dėmesį, kad svarbus ne tik keitiklio įžeminimas, bet ir visų saulės modulių įžeminimas – įskaitant ir montavimo konstrukciją.

Dažnai taupoma ir neįrengiant AC dalies viršįtampių apsaugų. Primygtinai rekomenduojame apie šias pagalvoti laiku.

Netinkamai parinktas elektrinės dydis

didinti-saules-elektrine-iki-10kw-01Labai dažnai netinkamai įvertinamas elektros energijos poreikis gali brangiai kainuoti. Pavyzdžiui, nenumatomas augantis ateities elektros energijos poreikis – elektromobilis, elektrinė šildymo sistema, šeimos pagausėjimas ir pan.

Tokiu atveju atsiranda noras praplėsti elektrinės galią ir padengti išaugusį energijos poreikį, bet toks praplėtimas gali būti brangus – gali tekti pakeisti galios keitiklį į didesnės galios, ESO gali nebeišduoti leidimo elektrinės praplėtimui, dideli fiksuoti įrengimo kaštai. Didelė tikimybė, kad nebepavyks rasti identiško dydžio, spalvos ar galios saulės modulių. Tokiu atveju nutolusio saulės parko įsigijimo alternatyva yra finansiškai patrauklesnė, bet gerokai brangesnė nei laiku ir tinkamai įvertintos stoginės saulės elektrinės įrengimas.

Anksčiau ar vėliau persėsite į elektromobilįSolaX power elektromobilio įkrovimo stotelė skaidriame fone

Elektromobilio įkrovimo stotelė ir saulės elektrinė – vienas kitą puikiai papildantys komponentai. Rekomenduojame jau dabar numatyti didėjantį elektros energijos poreikį. Pažangios įkrovimo stotelės leidžia įkrauti elektromobilį kaip tik tuo metu, kai generuoja energiją saulės elektrinė arba, kai turite sukaupę pakankamai energijos namų baterijoje.

Žemiau pateiktame grafike matoma, kaip 13 kWp nominalios galios saulės elektrinė ir elektromobilio įkrovimo stotelė tarpusavyje komunikuoja. Matoma, kaip elektromobilio įkrovimo galia palaipsniui mažėja, mažėjant saulės elektrinės generacijai ir didėja, kai atsiranda galios potencialas.

elektromobilio įkrovimo grafikas

Klaidos pildant prašymą dėl paramos saulės elektrinėms

Fiziniai asmenys gali pildyti paraiškas ir pretenduoti į subsidiją saulės elektrinės įsirengimui. Į paramą, pagal nurodytą priemonę gali pretenduoti visi fiziniai asmenys, nuosavybės teise valdantys gyvenamosios paskirties namą (arba žemės sklypą, jei elektrinę norėtumėte įsirengti ant žemės).

Ketinate pildyti paraišką ir pretenduoti į paramą pagal nurodytą priemonę? Siūlome susipažinti su dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis, dėl kurių galite negauti paramos.  Kviečiame skaityti straipsnį.

Nenorite padaryti klaidų įrengiant elektrinę? Bendraukime!

Pildykite formą arba skambinkite +37060489013 ir rasime Jums tinkamą sprendimą, nuoširdžiai padėsime.

    Taip pat skaitykite

    Saulės elektrinės montavimas ir tvirtinimo konstrukcijos

    Saulės modulių efektyvumas yra aukščiausias tada, kai juos pasiekia tiesioginiai, statmenai “krentantys” saulės spinduliai, aplinkos temperatūra yra pakankamai žema, vėjuota….

    Daugiau

    Mus rekomenduoja

    Skaityti
    solet atsiliepimai